חדשות מקומיות- עדכונים מהכנסת

חדשות מקומיות- משבר ערוצי התקשורת ממשיך נציג אנשי חדשות מקומיות קרא לועדת הכלכלה בנוכחות שר התקשורת שלא לסגור את החדשות המקומיות.

רחל הלוביסטית מטעם "החברה" מוסד המלווה את האגודה מזה כשנה וחצי בלובי בכנסת למען התמיכות ונושאים אחרים בהם אנו מעורבים.

שלחה את המידע הבא שאינו נוגע לנו אבל נותן אור לאנשי חדשות מקומיות תוצר לוואי והודעת יו"ר ועדת הכלכלה מהיום: שר התקשורת בוועדת הכלכלה: עד מחר אגיש לוועדה נוסח להסדר כולל שיטפל בחדשות המקומיות.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, המשיכה היום לדון בסעיפים שנועדו לקדם את הרחבת מערך השידורים עידן פלוס, מתוך פרק התקשורת בחוק ההסדרים לשנים 2013-2014. במהלך הדיון דרש היו"ר ברוורמן משר התקשורת, גלעד ארדן, להתייחס גם לנושא החדשות המקומיות, שכ-100 מעובדיו עומדים להיות מפוטרים בסוף החודש אם לא יוסדר הנושא. השר ארדן הבהיר היום כי עד מחר יגיש לוועדת הכלכלה של הסדר כולל שיטפל בנושא המשך שידור החדשות המקומיות.

היו"ר ברוורמן הוסיף כי הוא מודאג מכך שלא רק כ-100 עובדי החדשות המקומיות נמצאים בסכנת פיטורים, אלא עובדים רבים בענף התקשורת עומדים להיזרק לכלבים והמטרה של הוועדה היא לפתור את הבעיה. עוד אמר פרופ' ברוורמן, כי חשוב מאוד שגם לפריפריה יהיה ביטוי תקשורתי, כמו שקורה בחדשות המקומיות. יו"ר ועד עובדי החדשות המקומיות, חיים הר זהב, הזכיר כי אם לא יימצא הסדר אז עוד פחות שבועיים, בסוף יולי, כל עובדי החדשות המקומיות יפוטרו.

השר ארדן הבהיר כי משרד התקשורת מייחס חשיבות לשידורי החדשות המקומיות. עם זאת הוא הסביר כי ההסדרה תתבצע בהתאם לשני עקרונות שצריך להסכים עליהם. לדבריו, העיקרון הראשון הוא שלא הציבור צריך לממן את השידורים, באמצעות כספי תקציב המדינה, והעיקרון השני הוא לאפשר הזדמנות לכל מי שרוצה להתמודד, במכרז שוויוני, על ההזדמנות לשדר חדשות מקומיות. "ננסה להציע מחר הסדר כולל", אמר ארדן.

כמו כן, כאמור, המשיכה הוועדה לדון בסעיפים העוסקים בהרחבת מערך עידן פלוס. הוועדה עסקה בשאלה מי יצטרך לשאת בעלויות של הוספת מרבבים נוספים, מעבר למרבבים שתממן המדינה ויאפשרו לשדר עד 18 ערוצים. כמו כן עלה כי לפי הצעת החוק, הקריטריון לזכייה במכרז להפעלת ערוץ נושאי יהיה המחיר בלבד, ורק לאחר שיבחר זוכה הוא יוכל לבחור את הנושא לשידורי הערוץ. זאת למעט ערוץ חדשות, שהמתמודד יצטרך להודיע מראש על כוונתו לבחור בנושא הספציפי הזה. כמו כן עלה כי אין מניעה שהגורם שמפעיל את התשתית יוכל גם להיות בעל ערוצים נושאיים.

ח"כ איציק שמולי הזהיר ממצב שבסוף נקבל רק טלנובלות או ריאליטי. יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטאריים, אורי רוזנווקס, הוסיף כי אין מניעה שכל התוכן יהיה קנוי ואין שום מחויבות על התוכן. מנכ"ל יס, רון איילון, הוסיף כי הפלטפורמות הקיימות מופלות לרעה ודרש אותם תנאים כמו שיקבל מי שיפעיל את המערך או הערוצים. דברים דומים אמרה גם סמנכ"ל הרגולציה של הוט, לילך טל, שהוסיפה כי לפני כשנה דנה הוועדה בהצעה והחליטה להעלות בהדרגה את הערוצים הנושאיים למערך. "התקיימו 14 דיונים בנושא, שנמחקו כלא היו", העירה. היו"ר ברוורמן הוסיף כי "אם נלך רק לפי הרייטינג, המכנה המשותף הנמוך ביותר ינצח". עם זאת, ירמי קדושי מהפקות המזרח טען כי רק פתיחת השוק ללא מגבלות תאפשר מענה לציבורים רחבים שלא מקבלים ביטוי כיום.

השר ארדן השיב כי הוא מוכן לבחון אפשרויות לחייב העלאת ערוצים בנושאים מסוימים, ואמר כי הרשות השנייה היא המוסמכת להגדיר לכל בעל רישיון את המסגרת בה הוא פועל. הוא הזכיר כי גם יס היא חלק מקבוצה שמחזיקה גם תשתית אינטרנט, גם טלפוניה וגם סלולר. עם זאת הוא הבהיר שהוא מוכן להגיש לוועדה, עד מחר, נוסח מתוקן שינסה לטפל בסוגיות עלו בדיון.

פוסטים נוספים