חיבוקי דרום – פרויקט הדגל של האגודה לפתיחת שנת תש"ע.

רצינו לחבק את יישובי עוטף חבל עזה עוד לפני עופרת יצוקה, להראות סיפורים אנושיים שוטפים הקיימים כל השנה ולא רק בעת קרבות או מטחי קאסמים. לספר על האנשים ובני הנוער היקרים ולהביא את המציאות היומיומית אל האקרן שלנו. במהלך מבצע עופרת יצוקה הפקנו שידור בסיוע אולפן אדומדיה במעלה אדומים , מרכז תקשורת אשדוד בראשותו של דודו בן זינו וצוותו, בשידור ישיר מהשטח באמצעים סלולאריים חדשניים ותודות להרצל רווה מנהל האולפן וצוותו. לשם מימוש אהבה, מסתבר שצריך גם תקציב, והגשנו זאת למועצה לשידורי כבלים ולוויין שאהבה איתנו את הנושא וחברה בכל העוצמה למימוש הפרויקט.

שמעון כהן מנהל אגף צעירים ותרבות בשדרות היה היזם להצמיח קבוצת נוער בעירו, לפני 3 חודשים שוחח עימי בטלפון בשעת לילה וביקש סיוע למיצוב מחדש של הטלוויזיה הקהילתית בעירו. שמעון, צעיר למראה , לא הייתם נותנים לו 27 , אבל מסתבר שהוא קצת יותר מבוגר עם בת בגיל העשרה, והינו רב מג בהפקות, נטל הרעיון וביחד עם ענת מפיקת האירוע המתוכנן לשדרות נתן "כתף" לכל התוכנית המיקדמית היזומה שלנו.

ענת וגמן שהיא לא רק מפיקה בהריון מתקדם אלא גם נשמה צרופה של אהבת אדם חיבקה את בני הנוער של שדרות כך שיצאה אליהם ללמדם אחיזת מצלמה וחשיבה צילומית, ליוותה אותם בנופש שעשו באיזור ירושלים וגם בלימודים בדרום כך שלשבוע הפקתנו יגיעו מוכנים ורעננים.

בתאריכים 23-24 לספטמבר כינסנו את כל צוותי הפקת "חיבוקי דרום" (האותיות חט' וקוף בחיריק, כך קראנו בחיבה ל"מבצע" שלנו , אחרים שגילגלו המילים החלו להטות המילה "חיבוקי" והגענו לווריציות שונות של המילה , אבל תמיד בהגייה חיובית . 40 מתנדבי הטלוויזיה הקהילתית מרחבי הארץ שהם נציגי קבוצות : של קרית מוצקין,פתח תקוה,רעננה, רמת גן,אריאל,מעלה אדומים ירושלים אשקלון ושדרות חברו לביצוע ההפקות הדוקומנטריות של נושאים ואנשים. הצוותים נפגשו עמם בקדם הפקה בחודש אוגוסט . ועכשו נדרשו לראיונות וצילום מקיף במשך יום צילומים ארוך בסיומו ולמחרת כל היום לבצע עריכה בליווי סטודנטים שקיבלו הנחייה ובקרה מהבמאי : יצחק חלוצי אשר נע ונד ביניהם . כך בתוך 48 שעות היו צריכים להיות 11 סרטים דוקומנטריים , על אנשים ומעשים מהערים שדרות ואשקלון.

האנשים שנושאי הפעילות ואישיותם נבחרו בקפידה שיתפו בד"כ פעולה והצוותים שקיבלו תדריכים לאורך תקופה מוקדמת ומעשית בשטח מהבמאי יצחק חלוצי ביצעו הצילומים והראיונות בכל זוית אפשרית.

האגודה הצטיידה בציוד חילופי רב, למקרה הצורך, ממרכז תקשורת כגן בירושלים ובכלל זה קנתה ציוד צילום שישמש בעתיד להשכרתו בזול לחברי האגודה.

ענת וגמן המפיקת לא נתנה לציפיות הנלוזות של הצוות כי תלד בדרום , להעכיר את המוטיבציה שלה להשלים המשימה טרום הלידה הצפויה ממש בסוף חודש אוקטובר 2009.

גבריאל ואגון מורה לקולנוע ליווה את צוות בני הנוער של שדרות שענת לימדה אותם את רזי הצילום .

רוני גנור המדריך של קבוצות טל"ק "מבט גן" ברמת גן, ו"יוצא מהכלל" של עמותת שק"ל ומרכז כגן בירושלים ליווה את הפרויקט מאחורי הקלעים (מייקינג אופ) תוך חניכת המצלמה החדשה של האגודה (HDV SONY Z5).

היציאה אל השטח הראיונות החיים העניקו לכולם תחושה של חוויה אחרת , התנסות חדשה המאפשרת למצות ידע קיים ולהכיל ידע חדש וגם לראות את התוצאות על שולחן העריכה תוך זמן קצר ביותר. אוכל לא חסר, וגם לינת הלילה במלון שאינו מבייש את עצמותיהם הדוויות של חברי הטל"ק במלון גני דן באשקלון לינת הלילה . יאמר לזכותם של עובדי קבלת הקהל במלון שספג את בלבולי המוח וסידורי החדרים של כולנו בצורה לבבית.

אך אליה וקוץ בה, העריכה לא הסתיימה בפרק זמן שהוקצב בגלל סיבות שונות שאת טיבם נבדוק אחרי סיום הפרויקט, למען "עתיד ילדנו" כמו שאומר הפתגם. הסטודנטים הנחמדים שגוייסו לפרויקט מורכב זה, כולם לומדים קולנוע במכללת ספיר בשער הנגב, ממש קרוב. מתגוררים בקיבוץ ברור חיל וביישוב ייכיני היו מיועדים לערוך החומרים, אך גם אלה שסיימו העריכה וקיבלו את אישורו של "חלוצי" לא הצליחו להוריד את החומרים בסיום העריכה, מסיבות טכניות של יכולת המחשב שלהם. לכן האגודה נאלצה להוציא חלוץ וחיל משלוח חכם נוסף מיד בתום הצום של יום הכיפורים את הבמאי יצחק חלוצי ואת גבריאל ואגון (השולט בתחומי אינטרנט ומחשבים, ומתחזק אתר האינטרנט של האגודה)"חמוש" במצלמה Z5 ובמחשב לפטופ עם כונני גיבוי ליום ליווי עריכה חוזר. השליחים יצאו במוניתו של דניאל זיו לשעבר חבר בטל"ק אדומדיה, לו מונית עם מערכת DVD משוכללת כך הפכה מונית פשוטה ל"מונית הקסם" כדברי "חלוצי" וניתנו בה תיקונים תוך נסיעה לעורכים השונים.

סוף טוב , החומרים הועברו אחר כבוד לידי חברת "מכאן" שתערוך אותם לקדימון ולשידור בסינמטק שדרות ובספיישל מיוחד בערוץ 98 – הערוץ הקהילתי.

את הסרטים נקרין באירוע רב משתתפים, אנו נספק את התחבורה, שדרות את האירוח ואתם את הרוח והמוטיבציה כי בזכותכם אנו מקיימים את החיבוק לדרום.

אנו מחכים לכל הצוותים עם תגבור של חבריהם שיהיו עמנו בהשתלמות ובהקרנת הבכורה בסינמטק שדרות בתאריך 14.10.09 . בו יארחו לנו לחברה ולשיחה שר התקשורת חה"כ משה כחלון סגנית שר התמ"ת חה"כ אורית נוקד, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ניצן חן, עודד חביב יועץ המועצה לשידורי כבלים ולוויין . דרור כהן מנכ"ל מכאן וצוותו דוד בוסקילה ראש העיר המארח, שמעון כהן מנהל אגף צעירים ותרבות ומנהל הסינמטק בני כהן.

פוסטים נוספים