סיכום הכנס האזורי לטלוויזיה קהילתית – רמת השרון מאי 2009

כתב: יובל לינק
כנס הטלק האזורי שהתקיים ברמת השרון ביום רביעי האחרון אירח את 13 המרכזים בסביבה מודיעין יהוד נווה מונסון קריית אונו גבעת שמואל פתח תקוה רמת גן רמת אביב הרצליה רעננה כפר סבא ואבן יהודה. לכנס הגיעו כ 100 יוצרים מקבוצות מבוגרים שהתקבלו בבואם על ידי מתנדבי מגזין מראות ברמת השרון.
הכנס ניפתח בהרצאת פתיחה על המטרות ותוכן הכנס ,שהוקדש הפעם לתחום היצירה הדוקומנטרית הקהילתית. לאחר שיחת הפתיחה התחלק הפורום לארבע סדנאות שהתקיימו במקביל. מרעיון לסרט דוקומנטרי בהנחיית איה סומך ובהשתתפות הבמאים דן דויטש ויעל מיכאלסון צילום דוקומנטרי בהנחיית נדב הקסלמן קולנוע דוקומנטרי אישי בהנחיית נועה בן הגיא  ודוקו פריפרייה בהנחיית שיר זיו

בכל הסדנאות התקיימו דיונים בהיבטים הרלוונטים של הטלוויזיה הקהילתית מבחינת ידע אמצעים ואפשרויות היוצרים הקהילתיים, ובכך העשירו את הידע לעשייה הקהילתית בתחומי היצירה הדוקומנטרית. 

עם סיום הסדנאות, התכנסו כל היוצרים להרצאה מרכזית של ענת סרגוסטי שעסקה בשאלה, מי קובע את סדר היום התקשורתי בארץ? ואיך אנחנו כיוצרים מציגים ומשפיעים על הנושאים בתחומי הקהילה שלנו. את החלק הראשון של הכנס חתם אירוע סוף שנת פעילות חגיגי שכלל ברכות והענקת פיסלוני כנס 2009 לכל מרכז מפגש עם גדי קביאטק וסרטו עכשיו אני חופשיה שכלל דיון מעניין ומרתק על אופן ואמצעי ההפקה של סרט דוקומנטרי ארוך שנעשה באמצעים דומים לאלה שיש במרכזים,חתם את הערב.

משיחות ופידבקים שקיבלתי במהלך הכנס ובסיומו ניתן היה להתרשם שהיוצרים הקהילתיים למדו ונהנו מהמפגשים עם המנחים. גם המנחים מצידם סיפרו על חווית מפגש מעניינת ושונה עם יוצרים סקרנים וצמאים לידע.

אחת ההפתעות הנעימות בכנס היתה העובדה החיבור בין יוצרים מקצועיים בענף ההפקה הדוקומנטרית לבין היוצרים הקהילתיים התברר מחזקת את שני קצוות העשייה הדוקומנטרית

מכתב ברכה מהנהלת האגודה ששלח יוחאי רוטנברג למשתתפי הכנס:19.5.09

מתנדבים ופעילים יקרים

נבצר ממני להשתתף עמכם ביום הוקרה זה מנסיבות מחויבות עבודתי בעיריית ירושלים.
ברצוני לברך אתכם על מסירותכם למען מתן חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת, ע"י הבאת החצר הקהילתית באשר היא : בחשיפת המעשים הטובים , הנעשה והמחדל , בעשית שמחה וצדק, בהוצאת הסיפורים האישיים הנחבאים, המודחקים, אל אור השמש, ביצירת הדרמות והקומדיות. תודה לכל אחת ואחד מכם התורם לקבוצה, לקהילה ונתרם ע"י עצם המעשה.
הרי יש בהתנדבותכם יותר מאשר אהבת האדם והסביבה. רבים מבניכם הפכו את הפעילות לדרך חיים והגיעו להגשמה של רעיונות וחלומות, כאשר רבים בחברה, עדין לא הגיעו לחשיבה של תרומה כפי שאתם נותנים כל אחד ביישוב שלו ולקבוצת ההשתייכות שלו מבני נוער ועד גימלאים בכל מגזר ומיגדר.
תודה לרכזים ולרכזות וגם לפעילים בודדים שאינם משתייכים לקבוצות כלשהם. עשיתכם מעולה. זאת אנו רואים בערוץ הקהילתי וגם מי שמעביר את עשייתו לאינטרנט.
אנו חייבים תודה גם למועצה לשידורי כבלים ולוויין ולסניגורים הגדולים ביותר שלנו שם ניצן חן יו"ר המועצה הפעיל לא מעט למען הטלוויזיה הקהילתית ומיודענו משכבר בלעדיו אי אפשר : עודד חביב
תודה ליובל לינק על ארגון יום זה.

בשמי ובשם מנשה פיקל שותפי להנהגת העמותה אנו מאחלים לכם הצלחה ביום חגכם ונתראה בעתיד.
יוחאי רוטנברג
יו"ר (משותף ) האגודה לתקשורת קהילתית.

המנחים שהינחו את הסדנאות:
איה סומך – בוגרת החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת ת"א.
סרטה "שאלות של פועל מת" זכה בפרס השלישי בתחרות הסרטים הקצרים של פסטיבל קאן,
בימים אלה מביימת סרט דוקומנטרי ארוך
נדב הקסלמן – בוגר החוג לקולנוע אוניברסיטת ת-א
בין עבודותיו כצלם :הלב מג'נין/סדרת דוקו ערוץ2 /הילדות מברזיל זוכה פרס האקדמיה הישראלית זוכה פרס הצילום היוקרתי על צילום הסרט דרכים Tadpole Bronze פולין 2008 , Camerimage
נועה בן הגיא – בוגרת ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סם שפיגל
מביימת סרטים דוקומנטריים עבור ערוץ 1 ו-2. בין סרטיה: אדמה אמיצה, גלויות מכאן, איינשטיין בארץ הקודש (בעבודה), דודה פנינה
שיר זיו – מבקרת הטלוויזיה של עיתון "ישראל היום" וסטודנטית לתואר שני באונ' ת"א.
עבדה בערוץ הספורט ובערוץ עשר בתפקידי עריכה והפקה שונים
דן דויטש במאי ומפיק תואר שני באוני. ת-א יאפאווייה/תחתונים ואמזונות/
יעל מיכאלסון במאית סרטים דוקומנטריים

פוסטים נוספים