מאת: קים זייד *

קולנוע אינו החיים. זהו חיקוי. החיקוי שלכם רצוי שיהיה מרתק, מפתה, מאתגר ומהנה פי כמה ממה שיש לחיים להציע. מעיין תמצית או משהו מאוד מרוכז. 'תרכיז חיים' ניתן לקרוא לזה. בסדנת התסריט שעברנו, הצליח כל אחד ואחד מכם למצוא לעצמו גיבור או גיבורה, ולטלטל את חייו או חייה בטלטלה עזה שאילצה אותם לשנות את צורת ההתנהלות מן הקצה אל הקצה. המאורע המחולל שנוחת על הגיבור הדרמתי, מניע את התסריט ומוציא את הגיבור בעל כורחו למסע קשה ומרתק. לאורך המסע עובר הגיבור שתי נקודות מיפנה עיקריות ואין ספור התנגדויות, קשיים, ומהלומות עד שהוא מגיע אל השיא הנכסף בו הוא מגלה כי למד משהו, החכים, התחזק והשתפר, הפך ל-'גיבור פורטה' אם תרצו.

וכך מתוך הקושי עולה וצומח פרח. מתוך הפחד הולך ומתחזק הגיבור.

והצופים מלווים אותו בתהליך. עדים מתוחים למתרחש. ומה מתרחש? קונפליקט אחר קונפליקט (בכל סצינה וסצינה). עליה לצורך ירידה ושוב ושוב עד לאנחת הרווחה שאחרי השיא. והצופים איתו, מזדהים, בוכים ונבעתים ומקווים בשבילו שיתגבר ויגשים את יעודו. כי הקשיים שלו הם הקשיים שלהם וההצלחות שלו הן ההצלחות שלהם. ובסוף הדרמה כשהכל נגמר בטוב, הם יכולים להיאנח, להישען אחורה ולהירגע.

זוהי הדרמה הקולנועית, שהגיבור דרמתי עומד בבסיסה.

ואתם הכותבים, יוצרים אותו או אותה. הוא או היא מחכים לכם, שתעשו תחקירים, שתבדקו, תכתבו כתיבה חופשית, שתבנו לה או לו קורות חיים, שתרכיבו להם עולם ונשמה ולב. ואז כשהם יהיו מוכנים וינקשו לכם קלות על הכתף ויגידו 'שלום אני כאן.', תדעו שהדרמה שלכם מוכנה לצאת לדרך.

בהצלחה בכל כתיבה שהיא ובכלל

וניפגש בשמחות.

* קים זייד – תסריטאית ובימאית מדריכה בפרויקט "אופק חדש" בקורס תסריטים של האגודה הישראלית לטלוויזיה רדיו ותקשורת קהילתית בשיתוף אשל תקשורת

כתיבת תגובה