עצירת התקציבים לטלוויזיה החברתית והמאבק להשבתם

הסיפור קצת ארוך אך כדאי לקרוא כי הוא נוגע לכל אחד מאיתנו.

לפני כחודשיים יצרה הטלוויזיה החברתית כתבה ביקורתית על הקצאת התמיכות המסורבלת ממשרד התקשורת שיוצרת מחסום בירוקרטי לא עביר לקבוצות רבות
בכתבה נטען שהשידור הקהילתי בערוץ 98 נותן ביטוי דמוקרטי לקשת התרבויות והדעות בחברה הישראלית, אך המדינה, שאמונה על התמיכה בשידור הקהילתי, פועלת להחלישו. ב-2012 קוצץ התקציב שמוקצה לגופי השידור הקהילתיים בחצי וחסמים בירוקרטיים חדשים נוספו, מה שהביא לירידה משמעותית במספר הגופים הנתמכים. היעדר שקיפות באופן הקצאת התמיכה, מקשה על גופי השידור לשפר את בקשותיהם לעתיד ולבקר את אופן חלוקת התמיכות.

לפניכם דברי אהוד שם טוב מנכ"ל הטלוויזיה החברתית כפי שפנה לקבוצות הרכזים של הטלוויזיות הקהילתיות:

"משרד התקשורת מתנהל בחוסר שקיפות כאשר הוא אינו חושף את הפרוטוקולים של ועדת התמיכות, אינו מספר לכל עמותה איך הוא חישב את הניקוד שלה, כך שכל עמותה אינה יכולה לבדוק האם נעשו שגיאות באופן קביעת המענק, ואף איך ניתן להסיק מסקנות ולשפר את הבקשות לעתיד על סמך ממצאי ועדת התמיכות. במסגרת אותה כתבה שהכנו, וחוסר שיתוף הפעולה לו זכינו מהמועצה לשידורי כבלים ולוויין, הגשנו בקשת חופש מידע, כלומר הליך שמחייב את המשרד הממשלתי לחשוף את הנתונים. בקשתנו נמצאה ע"י מחלקת חופש המידע כבקשה נכונה ורצינית שמשרד התקשורת נדרש לענות עליה"

 

החלק השני של הסיפור מתחיל בכתבת טלוויזיה של קבוצת טלוויזיה קהילתית זו שהשתתפה מטעמם במשט לעזה בחודש אוקטובר 2016 (משט שנעצר ע"י חיל הים ומשתתפיו הוחזרו לארצם)

כתבת הטלוויזיה החברתית יהודית אילני היא היועצת תקשורת של ח"כ חנין זועבי.

בעקבות הכתבה עמותה אחרת הנקראת "מילומניקים בחזית" העלתה פוסטים בפייסבוק אודות הטלוויזיה החברתית שהיא ארגון שיוצר הסתה וקריאה לפגיעה במדינת ישראל וחייליה, לכן איך יתכן שהמדינה נותנת לארגון כזה תמיכות ממשלתיות.

מנכ"ל משרד התקשורת הוציא הודעה לעיתונות שהתמיכות לשנת 2016 יבוטלו.

לפני שמוציאים הודעה לעיתונות ראוי לבדוק אם הכתבות אכן מכילות חומר הסתה.

קיימות חילוקי דעות בחברה בארץ , מה מכל עיסוקיה של הטלוויזיה החברתית יש בו הסתה לאלימות או הסתה בכלל, למרות שכל מה שמשודר בערוץ 98 אין בו שמץ של הסתה או קריאה לאלימות, ומי שיקרא מהי הסתה וקריאה לאלימות בחוק, ויצפה בתוכניות הארגון לא יראה כלל הסתה. אך אנו כחברה נמצאים כיום עם עצבים מגורים מימין ומשמאל הפוליטי והחברתי וכל אחד ואחת חוששים מהסתה או חושבים שבכל כתיבה קריאה או אמירה שאנו לא מסכימים עמה יש בה שמץ של סטיה או הסתה.

כל הכתבות שכולנו משדרים בערוץ 98 , עוברות בקורת של מותר ואסור לשדר ע"י ערוץ 98 .

יו"ר האגודה פנה ליובל כהן מנכ"ל ערוץ 98, ששלל דברי הסתה. אך ציין שאף אחד לא פנה אליו לבקש החומרים לבדיקה בטרם הוציאו הודעה ששוללים את התמיכות מהטלוויזיה החברתית.

יו"ר האגודה בקש ממנכ"ל הערוץ שיתערב.

במהלך חודש אוקטובר נדרש ערוץ 98 להעביר כל כתבות של הטלוויזיה החברתית של שנת 2016 לבדיקה של משרד התקשורת.

בתחילת חודש אוקטובר פרסם הכתב בן דרור ימיני כתבה שלא בדקה את טענת "המילואימניקים בחזית" אלא חיבקה את הטיעונים שלהם ויצרה הידהוד נוסף על הכתבה של אותם "מילואימניקים".

על כך הוציא יו"ר האגודה פניה לבן דרור ימיני:

יו"ר האגודה פנה לח"כ ד"ר נחמן שי, שהגיש שאילתא בנושא לידיעתכם שאילתא חייבת להכיל עד 50 מילים בלבד .

ח"כ דב חנין בקש מיו"ר ועדת הכלכלה כינוס דחוף של ועדת הכלכלה לדון בנושא.

עו"ד של הטלוויזיה החברתית הגיש מכתב לפני עתירה למנכ"ל משרד התקשורת ולשר התקשורת הלא הוא ראש הממשלה.

 

ה"סאגה" המטורפת הזאת הסתיימה רק החודש.

בלי דיון ורק מאיומים נגדיים הדרמה הסתיימה. הכסף הועבר לטלוויזיה החברתית וגם זאת עשו בלי להודיע.

יו"ר האגודה פגש במשכן הכנסת, את יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב ושוחח עמה. היא הפתיעה ואמרה שהפרשה הסתיימה, לא נמצא דבר והכסף הועבר. מנכ"ל הטלוויזיה החברתית : אהוד שם טוב ,לא ידע, לא סיפרו לו, אך הכסף הוכנס לבנק. סוף טוב.

 

יחד עם סיום החלק הראשון של הפרשה , עדין לא הסתיים החלק של קבלת המידע אותו בקשה הטלוויזיה החברתית. כתוצאה מכך קיבלו כל מנהלי העמותות הודעות ממשרד התקשורת כי עליהם לכתוב אם אינם מתנגדים למסירת פרטים אודות התמיכות שהם מקבלים ואודות חשיפת המידע שמשרד התקשורת חייב למסור בעניינם לפי הבקשה הנ"ל. מי שמתנגד חייב לכתוב מדוע הוא מתנגד לחשיפת המידע.

במקביל כל אחת מהעמותות חייבת בקבלת אישור של גוף משדר ממשרד התקשורת, כדי לשדר בערוץ 98. אישורי השידור לשנת 2017 של כולנו מתעכבים. אנו מניחים כי הסיבה נובעת גם מנושאים אלו. בינתיים נמשיך לשדר כרגיל. נודיעכם על התפתחויות בעתיד.

פוסטים נוספים