חדשות בשפת הסימנים – המשך דיון

בעקבות המכתבים התגובות של מי שלא הבין וחשב שגזלו את "כבשת הרש" של השידור הקהילתי ל"טובת" אוכלוסיה שלא מגיע לה. יוחאי (יו"ר בשותפות עם מנשה פיקל של האגודה) שהתכתב עד כה עם החברים וניסה להסביר את עמדתו העדיף שהתשובות ינתנו ע"י אחרים.

תגובת עודד חביב יועץ המועצה לשידורי כבלים ולוויין – במשרד התקשורת
הנדון: העברת מהדורת חדשות של ערוץ 2 עם כתוביות לתרשים בערוץ הקהילתי.
1. במהלך שבוצע ניזום ונידון מזה מספר חודשים כשכבר בשלבים הראשונים יודעו פעילי הטלוויזיה הקהילתית אך לא זכינו כמעט לתגובות.
2. המהלך הבשיל רק לאחרונה ולאחר שבחנו אותו עם אנשי מקצוע במנהלת להסדרת השידורים ובמועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין, ומחוצה לה התרשמנו כי עשוייה להיות לו תרומה משמעותית בקידום הערוץ הקהילתי בדגש על פרומואים, קריינות ובאנרים בערוץ 2 שיסייעו לשווק וחשיפת הערוץ הקהילתי, דבר שלא קרה מעולם.
3. מעבר לכך אוכלוסיות החרשים וכבדי השמיעה שחלקם מנויים רק על הערוץ האנלוגי בו משודרת המהדורה הם קהל שעד כה לא נחשף לערוץ הקהילתי וזו ההזדמנות, מה עוד שהם בפני עצמם קהילת רוחב. שכבר זכתה בעבר לשדר בערוץ הקהילתי.
4. בנוסף לתרומה הייחודית לשווק וחשיפת הערוץ הקהילתי חברת החדשות של ערוץ 2 תארח מידי שנה, 6 סיורים באולפניה, כך שמאות פעילים של טל"ק יוכלו לבקר בהם, דבר שיתרום להעשרה הרחבת אופקים ואולי גם לקידום הפקה המשדרים הקהילתיים, לסיורים אלו עלויות כספיות משמעותיות שנגבות מקהלים וקבוצות שונות שמבקרות בנוה אילן אך לפעילי טל"ק יינתנו בחינם אין כסף.
5. בנוסף, אם ישודרו חסויות לפני ובמהלך המהדורה . הכספים יועברו לטובת המשרים הקהילתיים.
6. למול התועלת המצויינת לעיל הפגיעה בערוץ היא מזערית אם בכלל, מאחר והמהדורה משודרת בשעה 23:00 שהיא מחוץ לפריים טיים הכללי והקהילתי ממש לא אטרקטיבית.
7. לכל המבקרים שזו בהחלט זכותם היה ראוי שיבדקו את העובדות והנתונים לפני בקורת מתלהמת ויעשו שקולי תועלת מול נזק אפשרי.
8. גם הקביעות הבאות לידי ביטוי בחלק מההתייחסויות מוטעות ומטעות, לדוגמא:
א) השידור בערוץ הקהילתי אינו פוטר את חברת החדשות משידור 2 מהדורות בשבוע בשפת הסימנים ומשידור כתוביות סמויות למנויים הדיגיטליים ב"יס" וב"הוט", דבר המשרת את אוכלוסיית כבדי השמיעה לאורך כל השבוע.
ב) השידור בערוץ הקהילתי בפלטפורמה האנלוגית מטרתו לתת מענה לכאלו שאינם מנויים על השירות הדיגיטלי.
ג) מהדורת החדשות תשודר ללא פרסומות כלל – דבר האסור בשידור בכבלים ובלווין.
ד) רמתם של הערוצים המסחריים ואי שביעת רצון ממה שנראה על המסך, אינו רלוונטי למהלך הנ"ל.
9. לטעמי ביקורת בונה הבנוייה על עובדות ונתונים תמיד ראוייה. אך, ניתן לצפות שכל המבקרים ישקיעו אנרגיות ומרץ גם ברעיונות לקידום הערוץ, פתוח פרויקטים, ביצוע מטלות הנהלת האגודה לתקשורת קהילתית ועוד.
האגודה והתחום משוועים ליוזמות כאלו.
10. לסיום, המועצה לשידורי כבלים ולווין היא שפנתה להנהלת האגודה וביקשה
את דעתם ערב הדיון הסופי במועצה, בלו"ז קצר מאד, להתייחסות והערות ואכן קיבלה זאת בצורה מסודרת וראוייה כולל הצעה לשיפור המחויבויות.
עודד חביב
יועץ המועצה לשידורי כבלים ולוויין
משרד התקשורת

תגובת פיקל מנשה יו"ר משותף לאגודה

הסערה בכוס מים, הלא מובנת יש לציין שמנסה מר בלבן נפתלי לעורר- מיותרת ומעליבה. מר בלבן אינו חבר אגודה שנים מספר, אינו נוטל חלק – ואינו תורם במאום. אך זה לא מונע ממנו לבקר בשפה מזלזלת את האגודה והעומדים בראשה. חברים התורמים ימים כליליות למען האגודה.
"האנשים המסוימים" כהגדרתו שנקראו לפגישה אצל מר ניצן חן הם יו"רים נבחרים של האגודה. "העובדות שנקבעו בשטח" לא נקבעו על ידינו. מר בלבן מעלה תהיות בקשר ל"התנהלות נכונה של האגודה". המידה והנושא אכן מטריד אותו, הריני קורא לו להצטרף מידית לצוות הביקורת של האגודה.
נשמח מאוד לראותו תורם קצת ולא רק מבקר. ולעניין אין כל ספק שהעברת החדשות לערוץ 98, מועילה ומשדרגת את הערוץ הן בטווח הקצר והן לעתיד.
ציבור רחב יותר של צופים נחשף לערוץ. פרומואים, ובאנרים עוזרים לחשיפה. קיבלנו גם תקציב שבו נשתמש להשתלמויות מועילות. האגודה רואה בכל דבר חיובי שיקדם את הערוץ – כמבורך. הפגיעה בשידורים מינורית. מי שקבע את המעבר היה משרד התקשורת!
בפגישה שם, הובאה בפנינו תמונת המצב עם התועלת שהדבר יביא לערוץ. והעלינו את דרישותנו.
אין צורך לציין שהיו"רים הנבחרים של האגודה רואים לנגד עיניהם את טובת האגודה בלבד! ודואגים לאינטרסים של האגודה – נטו. תפקיד היו"רים גם להחליט לפעמים לבד, ברוח זו.

בברכת עשיה חיובית ובריאות.
פיקל מנשה

תגובת יעל קציר (פרופ') חברת הנהלת האגודה ומרכזת את המגאזין של מכללת בית ברל ומנהלת המט"ח במכללה.

יוחאי היקר
קראתי את המכתבים במייל ואני די נדהמת מתגובות החברים המלינים על החלטה שנתקבלה כחוק ומה עוד החלטה הבאה לתמוך ולקדם את השווק של הערוץ שלנו והחומרים הטובים שבו
אינני מבינה מדוע אחי היהודים חייבים תמיד להלין ולהטיח במקום לפרגן ולהודות
אנא העבר את תגובתי לחברים
אני חושבת שאתה ומנשה נושאים בעול כבד ועושים מלאכתכם בהתנדבות שנים ארוכות ותבואו על הברכה ומי שרוצה לשאת בעול שיתנדב להיות בוועד ויעשה גם כן
בברכה יעל קציר

יעל אשכנזי מגיבה תגובה ראשונה על דברי יוחאי

אני לא הצלחתי להבין למה ישנו צורך לשדר חדשות בערוץ הקהילתי. אני לא תומכת ולא אתמוך בעתיד בפגיעה בקבוצות משדרות. השבוע חברת "מכאן" הודיעה לי בשוב פגעו בשעות השידור שלנו. אני הפסקתי להגיב, מזמן הבנתי שלא משנה מה התגובה שלנו, לא מתחשבים בנו. חבל על הזמן! בנוסף, גיליתי שהרצועה של חצי שעה הפכה לשעה.
לא השתכנעתי שזהו "עוגן חיובי" ומבחינתי עוג"ן זה ראשי תיבות של עוגמת נפש של הערוץ הקהילתי, הערוץ של "הציבור". אני לא הייתי חלק מהנציגים של האגודה שהסכימו לשדר חדשות בערוץ 98, לו הייתי איתם לא הייתי מסכימה לעניין ובטח לא הייתי רואה את זה כהישג.
בברכה,
יעל אשכנזי
רכזת מגזין "סביב הטבע"
חברה הנהלת האגודה לטלוויזיה קהילתית

יעל אשכנזי מגיבה תגובה שנייה על דברי יוחאי

אני לא תמכתי ולא תומכת בהכנסת חדשות לערוץ 98. אני מבקשת שתפסיק לכתוב שהנהלת ה"אגודה" תמכה בהכנסת החדשות. לא הייתה הצבעה על כך בישיבת הנהלה, אלא רק הודעה בדיעבד. (או שאני לא זוכרת?) אני מבקשת שתדייק ותגיד בדיוק מי תמך.
אני גם מבקשת שתכניס את התגובה ששלחתי לך ביום שישי. חברי ההנהלה יקרים, אני אשמח לשמוע גם את קולכם? ישנה דממה מוחלטת ואני מרגישה שרק אני מגיבה…
בתודה וברכה
יעל אשכנזי

תגובת יוחאי

לא כל החלטה צריכה הצבעה של כל הועד. בשביל זה יש יו"רים שהיו בישיבה עם ניצן חן הוזמנה גם יעל קציר איני זוכר כרגע אם היא היתה או לא כי זה היה לפני שנה.

תגובת יעל ליוחאי

יוחאי בוקר טוב,
נכון לא לכל החלטה צריך הצבעה אבל להחלטות גורליות כן. נכון שבכל מצב המועצה הייתה עושה מה שהיא רוצה אבל אשמח בעתיד שלא תכתוב בהתכתבות שלך שההנהלה הסכימה להחלטה כאשר רק חלק מהחברים מעורבים.
בתודה
יעל אשכנזי

יעל העבירה את הודעותיה לחברי טל"ק זמן חיפה משם הגיעה תגובת תמר – רכזת המגאזין

שלום יוחאי,
באחד המכתבים כתבת שברצונך לקרא תגובות נוספות. משום מה שלח נפתלי את מכתבו האחרון אלינו, אבל לא התנגד שנעביר אותו גם אליך. גם אני הרמתי ידיים לפני כמה ימים. זה דומה לאתם דיונים על ערוצים 9, 25 ו-98 . זה דומה גם לשעות שאהבנו, בשבת בשעות הבקר, נו כנראה יש דברים שחזקים מאתנו, כמו להתחיל הקרנת מגזין ב- 1135 במקום ב-1100 עם הודעה שזה לגיטמי ואנחנו לא תמיד בבית לענות לחברים לחכות בסבלנות: "יהיה אחור אבל זה לגיטימי."
ממש לא רציתי להכנס לכל הויכוחים האלה, אני מרגישה כמו דון קישוט, אבל לפעמים היצר גובר.
תמר

מכתבו של נפתלי בלבן

שלום חברות יקרות,
חבל שהאגודה מתנהלת כמו כפר ים-תיכוני, שבו המוכתר מודיע מידי פעם מה הוא עשה או לא עשה מבלי להסביר מדוע. בכל זאת האגודה היא עמותה ציבורית ויש לה נבחרי ציבור שמנהלים אותה – עפ"י עקרונות השידור הקהילתי, תקנון האגודה וחוק העמותות. במקרה הזה, אנשים מסויימים הלכו לפגישה עם משרד התקשורת, חברת מכאן ומי יודע מי עוד היה בפגישה – וקבעו עובדות בשטח. רוב פרטי ההחלטה לא מקובלים על חלק מהציבור שלנו. גם העיתוי וצורת פירסומה לא מקובל. (הודעה לאחר מעשה) ועתה נשאלת השאלה: האם האגודה מתנהלת בצורה נכונה? כיצד מתקיימים הדיונים בועד האגודה, האם ההחלטות מתקבלות בה בצורה מסודרת? האם הציבור שלנו יודע על מה הולכים לדון – ובעיקר בענינים כה קריטיים ורגישים. כיון שבהנף יד פתאום, הוחלט על פרוייקט שהוא בכייה לדורות. מה יש לעשות?? אין הרבה כרגע. אבל טוב שראשי האגודה ומשרד התקשורת יידעו על הלך הרוחות בקרב החברים. ובכל מקרה – יש לבקש מהועד המנהל שיעבירו בין החברים את רשימת חברי ההנהלה על תפקידיהם השונים. ובעיקר – כדאי לנו לדעת מיהם חברי ועדת הביקורת, ומה מעשיהם בנושא זה ובנושא התנהלות התקינה של האגודה. לאחר שנדע את שמות חברי ועדת הביקורת – נוכל לפנות אליהם בצורה מסודרת.
בברכה,
נפתלי בלבן

פוסטים נוספים