כתב: איתי מאור

התפתחותה של המדיה הישראלית, בתי-ספר רבים בצפון הארץ אשר קיימות בהן מגמות ללימודי הקולנוע והתקשורת, תלמידים אשר אומרים "כן למעורבות חברתית" – כל אלה הם חלק קטן ממאפייני הכנס השנתי של תלמידי מגמות קולנוע במחוז צפון של משרד החינוך.   השנה התקיים הכנס השנתי של תלמידי מגמות קולנוע במחוז צפון בקיבוץ הזורע שבעמק יזרעאל, הכנס עמד בסימן "קולנוע ומעורבות חברתית".
בין באי הכנס היו תלמידים מבתי-ספר שונים במחוז אשר הגיעו אליו עם פרי יצירת ביכוריהם, בנושא המעורבות החברתית בחברה הישראלית.
את התלמידים ליוו המורים ואנשי הקולנוע המסורים ו"המשוגעים לדבר", וביניהם הגב' קרן איילי, מורה ומדריכת קולנוע במחוז חיפה והצפון, מי שעמדה מאחורי ההפקה וארגון הכנס:
"המורים לקולנוע במחוז צפון הביעו התעניינות לארגון כנס לתלמידי מגמות קולנוע וחשבתי כי הנושא של מעורבות חברתית יכול לקבל בו ביטוי". עוד הוסיפה איילי  "לאחרונה הרצון למעורבות חברתית של תלמידים בא לידי ביטוי בסרטי הגמר המוגשים בסיום כתה יב'".   תלמידי הקולנוע שנכחו באולם צפו בסרט התיעודי "תומר והשרוטים" אשר מספר את סיפורו של תומר היימן, בחור תל-אביבי אשר יוצא לעבוד עם קבוצת נוער מאזור.  הסרט מתעד את תהליכי העבודה שלו עמם סביב הקמת מחזה שיתן ביטוי לאורח חייהם באזור כנערים הנמצאים בגבול הדק בין הרחוב והפשע לבין הנסיון להתגייס לצה"ל "כמו כולם".
בסרט בא לידי ביטוי התהליך שעוברים הנערים ואת ההפריה ההדדית שנוצרת בעקבות הקשר מדריך – קבוצה.
המעורבות החברתית בסרט ניכרת כמעט בכל שוט, השפה המדוברת בפי הנערים שפת רחוב "מלוכלכת" העוברת תהליך מסויים לאחר הקשר האישי שנוצר, אחד הנערים מגשים את חלומו להיות טבח במסעדה בעזרת תומר, ועוד תהליכים מעניינים קורים בעקבות היחסים המיוחדים והרצון של תומר לשנות, לעשות אפילו קצת.
לאחר הצפייה ניתנה לתלמידים האפשרות לשאול את היוצר והבמאי תומר היימן שאלות בנוגע לתהליך הפקת הסרט.
מיד אחריו דובר על אמירות חברתיות, ירון שמיר, מרצה לקולנוע הסביר והראה דוגמאות מסרטים שיש בהם אמירה חברתית ובכך הם מעורבים חברתית.   ירון דיבר על קולנוע פוליטי ומחאתי המנסה לשנות את החברה באמצעות קטעי סרטים מארצות שונות על הגלובוס כמו בריטניה, איטליה, איראן וכמובן ישראל.
ההפתעה ו"היצירה הקולנועית הטהורה" של התלמידים לא איחרה לבוא – סרטי הגמר, סרטי ביכורים בנושאים המדוברים כמו: "גיבוש קטמנדו" על סרבני גיוס מבית היוצר של בית-הספר חוף הכרמל, נגמלים מסמים שהופק ע"י תלמידי כפר הנגמלים מלכישוע וחריגים בחברה וקבלת השונה מבית היוצר של בית-הספר בית ירח.
בהמשך אמרה איילי "מקווה שהכנס יצליח ושתלמידים ימשיכו לעשות סרטים בנושאים של מעורבות חברתית ובכך להיות מעורבים יותר בחברה שלנו ואולי יצליחו לשנות קצת…"

כתיבת תגובה