yoel

מאת: יואל תמנליס

המוטיבציה היא מושג מרכזי בפסיכולוגיה. מה מניע את בני-האדם לפעול כפי שהם פועלים היא אחת השאלות החשובות של חקר ההתנהגות האנושית. אנו זקוקים למוטיבציה יומיומית כדי לנהל את חיינו. היכולת להניע את עצמנו משפיעה על הצלחותינו ועל הסיפוק שיש לנו מהעשייה.
סוד ההצלחה של אנשי הטלוויזיה הקהילתית (להלן הטל"ק) הוא בכך שעושים עבודה תוך הנאה וסיפוק. כל אימת שאוהבים את מה שעושים, הלך הרוח מרומם, הפעילים שמחים בחלקם והם נותרים בעלי עניין במעשיהם. כשעושים טל"ק מתוך חשק ואהבה לתחום, אין צורך בתגמול חיצוני כמו כסף. גורמי המוטיבציה החזקים ביותר אצל פעילי הטל"ק הם פנימיים – הגמול הגדול באמת מתגלה בדמות האתגר היצירתי והגירוי שבעשייה הטלוויזיונית, הגאווה בהבאת דברים לכלל ביצוע וההנאה מהתוצאה הסופית. כל אלה מביאים להנעה לטווח ארוך, למניעת שחיקה ולמניעת פרישה. כל עוד אנשים אוהבים את מה שהם עושים ומוצאים הנאה בעשייה, הרגשות הם המניעים לחתור אל היעד ומהווים "דלק" המניע את גלגלי הטל"ק קדימה.
פעילה ותיקה בטל"ק הסבירה את גורמי המוטיבציה שלה בכך שהיא נהנית מפעילות המקנה לה מעמד חברתי חשוב ומכך שיש צורך ללמוד בהתמדה נושאים חדשים ומרתקים המהווים עבורה גירוי אינטלקטואלי מתמיד וחשוב. ואכן, לעתים ההרגשה היא שכל כתבה חדשה היא אתגר מנטלי בפני עצמו המזרים אדרנלין מחודש לדם הפעילים.
פעילים חדורי מוטיבציה לומדים כל העת איך לשפר את הביצועים שלהם, הם מפתחים חוש חזק של ביקורת עצמית, ומעוניינים בהיזון-חוזר רב ככל האפשר. הם מצויים במרדף מתמיד אחר המידע והיעילות. אצלם אין הפסקת צהריים או יום שבתון. הטל"ק שלהם בכוננות מתמדת, היא אינה נחה לעולם. פעילים אלה מפתחים מחוייבות גדולה לתחום, הם מחפשים באופן פעיל הזדמנויות להגשמת המשימה של הקבוצה, המתבטאת לרוב בהכנת המגזין המקומי. הדבקות שלהם במטרה באה לידי ביטוי, במקרים רבים, מעבר למה שנדרש או צפוי מהם. ההתמדה שבעשייה נמשכת חרף מכשולים ותקלות רבות. המוטיבציה באה בעיקר מכוח האינטואיציה והוא מנווט למרחבים רעננים שלא נחקרים ולא מטופלים בידי כלי תקשורת אחרים.
אחד הגורמים המניעים אנשים לעסוק בהתנדבות בטל"ק הוא השאיפה לעשות משהו שיש לו חשיבות, ואשר שונה בתכלית מהעבודה היומיומית שלהם. משהו שהם יכולים להתגאות בו בפני ילדיהם, בני זוגם, הוריהם, שכניהם, צופיהם ואנשים אחרים החשובים להם.
פעילי טל"ק בעלי מוטיבציה גבוהה מפיקים מתוך הזדהות, מתוך חדווה. דעתם אינה נתונה לפרמיות ולשעות נוספות עבור העשייה. הם מאמינים ביכולתם לייצור באמצעות האמצעים הדלים העומדים לרשותם. יש להם חזון, קצת תמימות נלהבת ושובת-לב ורצון עז לשתף את הצופים בהתלהבותם. זהו דור של מפיקים שעודו באיבו והוא זה שמקיים במקומותינו טלוויזיה ייחודית השייכת ליוצריה. גם אם, במקרים רבים, דור זה של יוצרים מצוי עדיין בחיתוליו, הרי שבעזרת המוטיבציה הגבוהה שלו, בסופו של דבר, הוא עשוי להשפיע רבות על סדר היום הציבורי-מקומי ולהביא לשינויים חברתיים ופיזיים רבים וחשובים.

כתיבת תגובה